top of page
Image by Eric Krull

Maker Hareketi ile Kendin Yap

 • Eğitimler kaç yaş itibariyle başlıyor?
  5 yaştan itibaren eğitimlerimiz başlamaktadır. Özellikle yaşları küçük gruplardan oluşan topluluklarda yaş seviyelerine dikkat edilmelidir. Benzer yaş grubundaki çocukların aynı sınıfta yer alması gerekiyor. Çünkü bilgi birikimlerinin eşit olması oluşacak olası sorunların önüne geçecektir.
 • Her çocuk Robotik Kodlama eğitimine katılabilir mi?
  Evet, istekli olan her öğrenci derslere katılabilir.
 • Çocuğum daha önceden hiçbir eğitim almadı. Ne yapmalıyım?
  Öğrenci kendi yaş grubunda temel seviyede başlayan bir eğitime katılarak kendini geliştirmeye başlayabilir.
 • Çocuğum için en doğru Robotik-Kodlama Atölyesi’ni nasıl bulabilirim?
  Atölyeyi arayıp programlar ve kullanılacak malzemeler hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğitmenlerin bildiği programlama dilleri ve tecrübesini öğrenebilirsiniz. Çocuğun eğitime katılması durumunda, atölyenin belli zaman dilimlerindeki hedeflerini sorabilirsiniz.
 • Sürekli teknoloji odaklı eğitimler almak çocuğumu bilgisayar bağımlısı yapar mı?
  Hayır, aksine teknoloji doğru kullanmayı öğrenir.
 • Programlara uzun süre katıldıktan sonra ne olacak?
  Çocuk yeni nesil teknolojilere hakim olacak, teknolojideki değişim ve dönüşümlere de hakim olacak, bundan sonraki süreçteki yenilikleri kendi başına öğrenme yetisi kazanacaktır.
 • Robotik-Kodlama eğitimlerine çocuğumu yolladım. Sonrasında istekli gitmemeye başladı. Ne yapmalıyım?
  Nedeni öğrenci ile konuşulabilir. Ara verilip sonrasında farklı bir atölye veya eğitmen ile programa tekrardan başlayabilirsiniz.
 • Derslerde birçok farklı alan gösteriliyor. Benim çocuğum hangi alana yönlenecek?
  Bu kararı çocuğun kendisi vermelidir. Eğitmen görüşleri de alınarak çocuğun ilgi alanına göre müfredat güncellenerek devam edilmelidir.
 • Sosyal medya da Kodlama, Robotik, Robotik Kodlama, STEM, Maker gibi birçok başlık duymaktayız. Bunlar nedir? Bize açıklar mısınız?"
  Tabiki :) Algoritmik Düşünme: İstenilen hedefe, sonuca ulaşmak için basit, sade ve açık olan her bir adımı düşünmeye verilen ada denir. Kodlama: Bir bilgisayara ya da cihaza nasıl davranacağını, hangi durumlarda ne tepki vereceğini ve bu tepkiler sonucunda nelerin etkileneceğini öğretme işlemidir. Robotik Kodlama: Makine ve kontrol sistemlerini, bilgisayar, elektronik ve uzay bilimlerinin tümünü kapsayan bir ortak çalışma alanında gerekli yazılım “kodları” ile makinelerin iletişiminin sağlanmasıdır. Maker: Üreten yapan kişi demektir. Maker Hareketi (Maker Movement), Teknoloji ile “Kendin Yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır. STEM: STEM eğitimi, fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) gibi dört önemli disiplinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir öğretim modeli olarak tanımlanıyor.
 • Kodlama gelecek için neden gerekli?
  Günümüzde bir çocuğa “Kaç yabancı dil biliyorsun?” sorusu soruluyorsa, gelecekte de bu soru “Hangi programlama dillerini biliyorsun?” diye sorulacaktır.
 • Her çocuğun kodlama öğrenmesi gerekiyor mu?
  Kişi hangi mesleği yaparsa yapsın gelecek zamanda alanını teknoloji odaklı geliştirmek zorunda. Girişimcilik, yapay zeka, makine öğrenmesi gibi konular her meslek dalını ilgilendirmektedir.
bottom of page